Dobrodosao Gost, Registruj se OVDE, i pridruzi se Boemi Forumu.
  • Login:

Dobrodošli na BOEMI FORUM.

Ako je ovo Vaša prva poseta, prvo pročitajte FAQ klikom na prethodni link. Možda ćete morati da se registrujete pre nego što dobijete opcije za postavljanje.

+ Odgovorite na temu
Rezultati 1 do 1 od 1
    Pocasni clan
    Serbia
    smboemi avatar

Datum registracije
    26.03.2012
    Pol
    Musko
    Teme
    83

Budimir Jovanovic Buca - Biografija

Budimir Jovanovic Buca - Biografija

[Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

Budimir Jovanovic, je roden u selu Guncate kod Barajeva 1933. godine. Umro je u decembru 1987. godine.

Muzikom se bavio vise od 40 godina. Kao dete od 6 godina poceo je da svira harmoniku. Njegov otac je jos pre II svetskog rata svirao diatonsku harmoniku sa 3 reda a negde pred pocetak II svetskog rata presao je na gramaticnu harmoniku sa 5 redi. I Buca je uoci rata nekoliko meseci svirao prvo na dvorednoj diatonskoj pa je onda 1938/39. god precao na dugmetaru marke "Ravner". Ucio je prvo od oca a kasnije od ilije Spasojevica i Stevice Stankovica.

- 1946/47 pocinje da se bavi polu profesionalno muzikom svirajuci vasare, svadbe, igranke ...
    - 1951 god pocinje da svira na radio Beogradu, takozvani Beograd 2.
    - 1968 god osniva svoj ansambl i gotovo do smrti se bavio muzikom profesionalno u duhu narodnog melosa i stvaralastva.

Stvorio je mnoge pesme i igre a na estradni put svojim kompozicijama izvodi mnoge pevace. Stekao je bezbroj prijatelja i obozavaoca a dobio je bezbroj pisama od obozavalaca kao priznanje za svoje stvaralastvo.
    Sa ponosom je uvek govorio da je prva pesma koju je naucio da svira bila "Cvetala mi lipa i topola"

Od mnostva dobrih harmonikasa koji su u poratnim godinama pa sve do danasnjih dana delovali na jugoslovenskoj estradi treba posebno izdvojiti Budimira - BUCU Jovanovica koji svojom prelivajucom, raspevanom svirkom cini njegovo sviranje prepoznatljivim cak i onda kada se cuje u orkestru. To kako Buca Jovanovic prebira po dirkama to je nesto drugacije od moravskog Mijinog stila - to je meraklijski obrenovacki stil.
    Budimir Buca Jovanovc nije gradio solisticku karijeru harmonikasa vec je pretezno nastupao sa svojim orkestrom kojim je uspeo da stvori svojevrstan simfonijski nacin muziciranja. Njegovi aranzerski poduhvati sa neobicnim, ali veoma prikladnim harmonskim resenjima ucinili su ga poznatim u diskografskom svetu.
    Mnogi izuzetni pevaci su proizasli ispod skuta Buce Jovanovica. Dovoljno je samo spomenuti Boru Spuzica Kvaku, Sabana Saulica i Azeminu Grbic pa da se shvati kavo je cudo sa njima ucinio u svetu diskografije ! On je jedan od retkih harmonikasa koji tako dobro poznaje svet nota i u njemu se nalazi na maestralan nacin. Note je naucio vec u prvim godinama svog druzenja sa harmonikom, a tome ga je naucio harmonikas starije generacije Dzoni Gavrilovic, kako Buca sam posteno tvrdi odajuci na taj nacin starom majstoru duznom postovanja.

Kada je bio u bolnici Buca je par zadnjih dana pobegao i dosao kuci da umre, a svirao je samo jednu pesmu,"Pruzi ruku na rastanku" koju je napisao izvesni Z.Marinkovic a otpevao Cvele Radovanovic.

U Guncatima se svake godine u julu mesecu odrzava manifestacija - "Dani Buce Jovanovica". Glavna priredba je koncert najvecih zvezda nase izvorne narodne muzike na stadionu OFK Guncati u Guncatima a ulaz je slobodan. Nastupaju uglavnom peveci za koje je Buca komponovao.

Budimir Jovanovic Buca - o sebi

[Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

"Bavim se muzikom vec vise od cetrdeset godina. Kao dete od sest godina poceo sam da sviram harmoniku, tojest moj otac je jos pre rata svirao diatonsku harmoniku sa tri reda pa je negde pred rat presao na gramaticnu, kako se to kaze, harmoniku, sa pet redi, i ja sam jos pre rata poceo svirati diatonsku, tu harmoniku sa dva reda i nekoliko meseci sam svirao na toj harmonici. U oci rata, negde '38-39' godine, poceo sa dugmetarom zvanom Ravner - marka harmonike. I tako sam to ucio, prvo od oca pa posle od drugih starijih kolega, Ilije Spasojevica i Stevice Stankovica sve do '46-7e godine od kad sam poceo vec da se bavim poluprofesionalnim poslovima svirajuci vasare, svadbe, igranke i tako dalje.

Od 1951. godine poceo sam da sviram na radio Beogradu - takozvani Beogradu 2.

1963. godine sam osnovao svoj ansambl i bavim se takoreci superprofesionalnim poslovima ove vrste u duhu narodnog melosa, stvaralastva, muzike u tom duhu.

Stvorio sam mnoge pesme i igre. Izveo sam na put sa svojim kompozicijama mnoge pevace. Stekao sam bezbroj prijatelja i obozavalaca; dobijao sam mnogo pisma u znak zahvalnosti za svoje stvaralastvo. Mnogi su mi zahvaljivali za stvaralastvo koje sam dao narodu ali ni jedan ne bese ovoliko, ovoliko i ovakav ljubitelj narodne umetnosti na muzickom polju kao ovaj decko koji sad sedi pored mene ovde a zove se Aleksandar Sasa Krstic. Inace, i on se bavi muzikom svirajuci na fruli stara kola i stare pesme kao i ovu muziku koju mi danas stvaramo, novokomponovanu. S entuzijazmom i sa ovakvom zeljom, da ovoliko neko moze voleti umetnike koji stvaraju muziku u narodnom duhu! Pa kad je vec on jedini, i jedan, jedini covek u ovoj zemlji, ja cu mu posvetiti nekoliko kompozicija svojih, a mozda cu nesto i odsvirati koje sam prvo u svojoj karijeri, odnosno u svom detinjstvu, pesmu, koju sam prvu naucio, pokusacu da i to se setim, sta sam to ucio da bi ovaj mladi covek imao, ovaj, necega cega ce da se seca, naravno posle, jer on ce u svakom slucaju vise ziveti nego mi koji se vec nazivamo - veterani.

Pa evo, sad cu ja to pokusati da nesto odsviram i odpevam za mladog Sasu.

Na pocetku nisam rekao da se ja zovem Budimir Jovanovic, zvani Buca.

Pa evo, kao sto rekoh, te prve pesme koju sam naucio da sviram, onda kada sam imao sest godina. Pesma se zove Cvetala mi lipa i topola."

+ Odgovorite na temu

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke