Dobrodosao Gost, Registruj se OVDE, i pridruzi se Boemi Forumu.
  • Login:

Dobrodošli na BOEMI FORUM.

Ako je ovo Vaša prva poseta, prvo pročitajte FAQ klikom na prethodni link. Možda ćete morati da se registrujete pre nego što dobijete opcije za postavljanje.

+ Odgovorite na temu
Rezultati 1 do 1 od 1
    Supervisor
    Serbia
    kolekcija avatar

Datum registracije
    08.05.2010
    Godina
    53
    Pol
    Musko
    Teme
    220

Toma Zdravkovic - Biografija

Toma Zdravkovic - Biografija

Toma Zdravkovic je jedan od najpoznatijih i najslavnijih pevaca srpske narodne muzike. On je i kompozitor i pjesnik. Rodjen je 20. novembra 1938. godine u Pecenjevcu. Posto u selu Pecenjevac, gde je zivio, nije bilo posla, presao je u Leskovac gde je radio fizicke poslove od kojih se izdrzavao. Svjestan svojih pjevackih mogucnosti, kao i vecina mladih pjevaca, dolazi u Beograd u potrazi za boljim zivotom. Medjutim, surova estradna scena nije prepoznala talenat u njemu. Prica se da ga je poznata pevacica Silvana Armenulic pronasla na nekoj klupi u Beogradu, bez dinara u dzepu. Silvana mu je pomogla da stane na noge, i nastupao je na njenim koncertima i nastupima. Za uzvrat napisao joj je pesmu sta ce mi zivot bez tebe dragi. Ubrzo poslije toga pocinje da pjeva po kafanama i njegove pjesme postaju hitovi.

Iako se njegove pesme svrstavaju u folk muziku, one neodoljivo podsjecaju na sansone. Toma nije imao narocito tehnicki kvalitetan glas, ali je bio karakteristican, ne tako snazan i mocan, ali pre svega umilan, podsecajuci na sarla Aznavura (Charles Aznavour).

U vecini njegovih pesama, violina daje melanholicnu atmosferu. Uglavnom je testove za pesme sam pisao, i skoro uvek su one autobiografske. Rec je o kafanskim, ljubavnim pesmama, sa savrsenom muzikom i savrsenim tonom njegovog umirujuceg glasa, u kojima se uglavnom govori o neuzvracenim ljubavima i patnjama.

Tokom godina, svojim specificnim i glasom i nacinom komponovanja napravio jedan pravac u muzici koji je vrlo prepoznatljiv i koji se svidja mnogima.

Iza sebe je ostavio mnostvo pesama koje su i dan danas veliki hitovi. Neke od najpoznatijih su Da l’ je moguce, Danka, Dotak’o sam dno zivota, Kafana je moja istina, Prokleta nedelja i mnoge druge.

Pojavljuje se u ulozi pjevaca u dva filma (Balkan Ekspres 1983 i Bolje od bekstva 1993) i dve TV serije (Doktorka na selu 1982 i Bolji zivot 1987)).

Bio je boem u pravom smislu te reci i mnogi ga nazivaju prvim boemom srpske narodne muzike. cetiri puta se zenio. I kao sto je i sam opisao u svojoj pesmi Kafana je moja istina, moze se naslutiti razlog unistenih brakova.

Iako je alkohol bio najveci neprijatelj njegovog zdravlja, do poslednjeg dana je pio. Dugo se mucio sa rakom prostate, ali se nije pridrzavao saveta lekara.

Toma Zdravkovic je bio covek koji bi jednoga dana bio ekstremno bogat, a vec sledeceg nije imao ni za hleb i mleko. Kazu da kad je umro, nije imao para ni za sahranu. Sve je dao na kafanu, kocku, pice i zene. A umro je 30. septembra 1991. godine u Beogradu, gde je i sahranjen na Centralnom groblju.

I dan danas njegove pjesme su popularne, njegovo ime se sa postovanjem izgovara.

Njegova posljednja supruga Gordana, koja zivi u Kanadi, bez uspjeha pokusava da autorskim pravima zastiti pesme svoga pokojnog supruga.

Njegov rodjeni brat Novica Zdravkovic je takodjejr pjevac narodne muzike.

[Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

Da bi videli linkove ili slike u potpisima morate imati 10 ili više postova. Vi trenutno imate 0 postova.
    Jedino sto mi u zivotu ide je ....vreme

+ Odgovorite na temu

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke