Dobrodosao Gost, Registruj se OVDE, i pridruzi se Boemi Forumu.
  • Login:

Dobrodošli na BOEMI FORUM.

Ako je ovo Vaša prva poseta, prvo pročitajte FAQ klikom na prethodni link. Možda ćete morati da se registrujete pre nego što dobijete opcije za postavljanje.

+ Odgovorite na temu
Rezultati 1 do 2 od 2
    Lady
    Serbia
    lila avatar

Datum registracije
    11.12.2009
    Pol
    Zensko
    Teme
    636

Tose Proeski /Todor Tose Proeski - Biografija

Tose Proeski /Todor Tose Proeski - Biografija

Todor Tose Proeski , rodjen je 25.01.1981. u Prilepu,. Njegov zaštitni znak bio je "Ve sakam site" (Sve vas volim)
    Prve korake u svojoj muzickoj karijeri Tose Proeski nacinio je jos u ranom detinjstvu kada je 1992. godine nastupio na decjem festivalu “Zlatno Slavejce” sa pesmom „Jas i mojot dedo“ otpevanom na vlaskom jeziku. Svoju profesionalnu muzicku karijeru zapoceo je na festivalu “Melfest” 1997. godine na kom je pobedio izvodeci pesmu “Yesterday” od Bitlsa. Iste godine ucestvovao je na "Makfestu" sa pesmom “Pusti me". Tose je saradjivao sa jednim od najpoznatijih makedonskih kompozitori i tekstopisaca Grigorom Koprovim, koji mu je doneo dva njegova najvecih hitova “Usni na usn”i i “Sonce vo tvoite rusi kosi”.

[Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

1999. godine objavio je svoj prvi album "Nekade vo nokta" koji sadrzi jedanest pesama. U leto iste godine odrzao svoj prvi koncert.
    2000. godine Tose je ucestvovao na “Skopje Festu” (od kada se bira makedonski predstavnik na Pesmi Evrovizije) sa pesmom "Solzi pravat zlaten prsten" koja je na kraju osvojila trece mesto.
    U ovom periodu je poceo da snima pesme za svoj drugi album “Sinot Bozji" koji je predstavljen u junu 2000. godine. Album je doneo veliki broj hitova, "Nemir" (duet sa Karolinom Gocevom), "Vo kosi da ti spijam", "Izlazi me uste ednas", kao i "Iluzija" i "Tajno moja", dve pesme koje je komponovao Kire Kostov, (sa pratnjom je osvojio drugo mesto na festivalu "Suncane skale" u Herceg Novom).
    Srpska produkcijska kuca “BK Sound” je otkupila prava za izdavanje sledeceg Tosetovog albuma na prostoru bivse Jugoslavije, sto mu je donelo Oskar popularnosti na prostoru bivsih jugoslovenskih republika za 2000. godinu, kao i rasprodate koncerte u Skoplju i Beogradu. 2001 godine. Tose je sa nekoliko drugih makedonski pevaca, otpoceo turneju po Australiji.

Nakon sto je uspostavio saradnju sa svojom novom menadzerkom Ljiljanom Petrovic, Tose je snimio nov album u Atini. Treci album pod imenom "Ako me poglednes vo oci" je objavljen na makedonskom i srpskom jeziku. Usledio je period intenzivne promocija u Makedoniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Bugarskoj. U aprilu 2003. godine, Tose je pobedio na festivalu "Beovizija" sa pesmom "Cija si" koja je postala veliki hit.
    Lista saradnika sadrzi mnogo poznatih imena kao sto su Grigor Koprov, Phoebus, Leontina Vukomanovic, Zeljko Joksimovic, Marina Tucakovic, Bora Djordjevic, Miro Buljan, Antonija Sola i dr. Pobedio je na Beoviziji 2003. sa pesmom Cija si Leontine Vukomanovic.

[Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ][Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ][Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

Bio je predstavnik Makedonije na Pesmi Evrovizije 2004. u Istanbulu, osvojio je 14. mesto sa pesmom Life (Angel si ti u izvornoj makedonskoj verziji).
    Godine 2004. imenovan je za regionalnog Ambasadora dobre volje UNICEF-a. Tim povodom izdao je pesmu “Za ovoj svet” (makedonski) i This World (engleski).
    Album “Po tebe”, mnogi smatraju jednim od najuspesnijih albuma balkanske muzicke scene. Njegovo izdanje “Bozilak” je kompilacija od 14 izabranih tradicionalnih makedonskih pesama, a na albumu Toseta prati i simfonijski orkestar.
    Njegov poslednji album zove se „Igre bez granica“ i pesme su ozbiljnije nego na prethodnim albumima. Od prepeva na ovom kompakt disku nalaze se pesme „Feeling good“, „Nesanica“ i „Ostala si uvijek ista“. Vecinu novih pesama napisala je glumica i pevacica iz Hrvatske Antonija Sola. Album je u prodaji od 1. avgusta 2007. godine.

Za uspeh na estradi zasluzan je njegov glas, ali i dobro vaspitanje koje je poneo iz kuce. Na Tosetovo muzicko opredeljenje veliki uticaj je imala njegova starija sestra Dara Ristovska. Uz nju je od malih nogu poceo da slusa rok muziku.
    U rodnom Krusevu zapoceo je renoviranje manastira Svetog Preobrazenja, zajedno sa svojim ocem Nikolom i prijateljima.
    "Ne stidim se i cast mi je da kazem da sam u ovoj crkvi vise puta radio i fizičke poslove i mogu jedino da se ponosim time. Svoj mir nalazim ovde i mislim da je ovo sustina. Ovde nema moje slave, nema popularnosti. Ovde je moj mir i znam da cu posle svega da zavrsim ovde. Mislim da je vera nešto sto ostaje dozivotno".
    Kad god je mogao, pevao je da pomogne drugima
    Krajem 2002. godine Tose odrzava humanitarne koncerte pod motom "Sa muzikom, za zivot" i potvrdjuje po ko zna koji put privrzenost deci. Sav prihod od koncerta doniran je deci bez roditeljskog staranja "11. oktobar" u Skoplju, Domu za decu sa specijalnim potrebama "Macal Carov" i specijalnom zavodu.
    Tradicionalni koncert "Muzikom za zivot" odrzao je 15. decembra 2003. godine, a prikupljeni novac donirao je klinici za decje bolesti iz Skoplja.
    Svoj poslednji humanitarni koncert odrzao je na prepunom Gradskom stadionu u Skoplju, u akciji prikupljanja sredstava za obnovu zdanja pojedinih skola u zemlji.
    Pamticemo ga po pesmama i iskrenom osmehu, jer kao sto je sam cesto govorio "Koliko se covek smeje, toliko zivi".
    Tose Proeski je poginuo u saobracajnoj nesreci u ranim jutarnjim casovima 16. oktobra 2007. godine na autoputu E70 Zagreb-Lipovac, blizu mesta Nova Gradiska, koja se nalazi na oko 150 kilometara jugo-jugoistocno od Zagreba. Prema informacijama koje su stizale putem novinskih agencija, sumnja se da je uzrok nesrece bila neprilagodjena brzina vozila.
    U vozilu su se nalazili Georgij Georgijevski, Tose Proeski i njegova menadzerka Ljiljana Petrovic. Veruje se da je Tose Proeski od siline udarca u zastitnu ogradu preminuo na licu mesta. Vozac Georgijevski je prosao sa tezim telesnim povredama, dok je Ljiljana Petrovic imala lakse telesne povrede.
    Vlada Republike Makedonije poslala je specijalan helikopter koji je preneo posmrtne ostatke Tosea Proeskog, a sreda, 17. oktobar, proglasen je Danom zalosti. Tose Proeski je sahranjen u Krusevu uz najvece drzavne pocasti.

Tosetu Proeskom je posthumno dodeljena titula pocasnog gradjanina Republike Makedonije. Makedonska posta je u Krusevu 15. decembra 2007. predstavila postanske markice sa likom Toseta Proeskog.

Na Beoviziji 2008. dodeljena mu je posthumno nagrada za zivotno delo, a zatim je u emotivnom omazu publika u Sava centru uz instrumentalnu pratnju Tosetovog sastava otpevala pesmu „Cija si“, prvog pobednika ovog festivala i jedan od najvecih hitova Proeskog.

DISKOGARAFIJA:

1999 - Nekade vo nokta
    2000 - Sinot bozji
    2003 - Ako me poglednes vo oci / Ako me pogledas u oci (verzija na srpskom jeziku)
    2004 - Den za nas 100,000 / Dan za nas (verzija na srpskom jeziku)
    - Tose Proeski - Live (DVD izdanje)
    2005 - Po Tebe
    -Pratim te (verzija na srpskom jeziku)
    2006 - Bozilak (engleski: Rainbow)
    2007 - Igri bez grànici / Igra bez granica (verzija na hrvatskom jeziku)
    2009 -The Hardest Thing 200,000
    2010 - Jos Uvjek Sanjam Da Smo Zaedno

Da bi videli linkove ili slike u potpisima morate imati 10 ili više postova. Vi trenutno imate 0 postova.

Da bi videli linkove ili slike u potpisima morate imati 10 ili više postova. Vi trenutno imate 0 postova.

2.   Ovo je poslednja Staff poruka u ovoj temi.   #2
    Administrator
    Serbia
    goran71 avatar

Datum registracije
    23.05.2011
    Godina
    48
    Pol
    Musko
    Windows XP/2003 Safari
    Teme
    672
    Tose Proeski - Balkanski Andjeo (Knjiga)

+ Odgovorite na temu

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke