Dobrodosao Gost, Registruj se OVDE, i pridruzi se Boemi Forumu.
  • Login:

Dobrodošli na BOEMI FORUM.

Ako je ovo Vaša prva poseta, prvo pročitajte FAQ klikom na prethodni link. Možda ćete morati da se registrujete pre nego što dobijete opcije za postavljanje.

+ Odgovorite na temu
Rezultati 1 do 1 od 1

Kliknite ovde da odete na prvi post Staff-a u ovoj temi.   Tema: Kaliopi - Biografija

1.   Ovo je poslednja Staff poruka u ovoj temi.   #1
    Global Moderator
    Bulgaria
    navy59 avatar

Datum registracije
    29.10.2010
    Godina
    60
    Pol
    Musko
    Windows 7 Safari
    Teme
    2095

Post Kaliopi - Biografija

Kaliopi - Biografija

[Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

Kaliopi Bukle (makedonski: Калиопи Букле - 28 decembar 1966, Ohrid, SFRJ) ili poznatija kao Kaliopi, makedonska je pjevacica i tekstopisac, pop-diva i poznata balkanska muzicarka. Kaliopi je predstavljala Sjevernu Makedoniju na Eurosongu dva puta. Jedna je od najpoznatijih vokala balkanske muzicke scene, prepoznatljiva po svom specificnom glasu. Slavu je stekla kompozicijama 'Bato', 'Oboi me', 'Mesecina', 'Na pat do Makedonija' i drugima. Zbog svoje popularnosti u rodnoj Sjevernoj Makedoniji, prozvana je 'pop divom' ili 'kraljicom sjevernomakedonske pop-muzike'. Osim sto je poznata kao solo umjetnica, komponira muziku za Makedonsko narodno pozoriste, film i balet.
    Rodjena je 28. decembra 1966. u Ohridu, a djetinjstvo je provela u Kicevu. Otac joj ima vlasko, a majka makedonsko porijeklo. Prvi puta je zapazena kao pobjednica na djecijem muzickom festivalu Zlatno Slavejce, s pjesmom 'Mojata ucumelka'(1976.). Dalji muzicki tok u njenoj karijeri uslijedio je ucestvovanjem na vise razlicitih nastupa s horom Razvigorce, sirom tadasnje Cehoslovacke, Slovenije, Austrije, u periodu 1978-1980. Cetiri godine ucila je pjevanje. Godine 1984. postala je student 'Muzicke akademije'. Iste godine osvojila je trece mjesto na Jugoslavenskom takmicenju solo-pjevanja, kao najmladji pjevac klasicne muzike.
    Svoju pravu muzičku karijeru, Kaliopi je zapocela kao pjevacica muzicke grupe Kaliopi, sa svojim bivsim suprugom Romeom Grilom (Romeo Grill).
    Prve dvije pjesme, grupa je snimila za Sjevernomakedonski radio. Godine 1985. novinari na Opatijskom festivalu dodijelili su joj nagradu za najbolju interpretaciju. Iste godine, grupa je predstavljala Jugoslaviju na Medjunarodnom mediteranskom festivalu u Tunisu, gdje su osvojili drugo mjesto.
    Grupa je naredne godine objavila svoj prvi album pod nazivom 'Kaliopi'. S pjesmom 'Da more zna' bend se predstavio 1986. na Splitskom festivalu. Naredne godine snimljen je drugi album grupe, pod nazivom 'Rodjeni' u Zagrebu s devet pjesama, a najveci odjek od svih je dozivjela pjesma 'Bato (Rodjeni)' koja je postala megahit u cijeloj Jugoslaviji i koja se i danas slusa i izvodi.
    Kaliopi je izjavila da ne zeli pjesmu koja bi bila slicna njenom hitu 'Rođeni' ili 'Bato' kako jos nazivaju ovu pjesmu. Pjesma je zapravo nastala u periodu kada su je zadesile teske zivotne okolnosti. Pjesma 'Rođeni' pjeva o ceznji, patnji i bolu, osjecanjima koje je tada zaista prozivljavala. Kada je nastala ova bezvremenska pjesma, Kaliopi je imala samo 19 godina. Pjesmu je napisao Romeo Gril, koji je bio upoznat sa njenom zivotnom pricom.
    Uslijedili su brojni nastupi po tadasnjoj Jugoslaviji, a kasnije je grupa krenula na turneju po Sovjetskom savezu. Tada je Kaliopi dobila niz nagrada medju kojima su: 'Mlad borec' (1986), nagrada za najpoznatije TV-lice (1986), nagrada 'Ekrana' za najboljeg pjevaca u SFRJ i Makedoniji, kao u brojne druge.
    Godine 1988. grupa se predstavila na Jugoslavneskom nacionalnom izboru za pjesmu Evrovizije, kada je s pjesmom 'Emanuel' osvojila 10. mjesto.
    U vrijeme najveceg uspjeha, sa suprugom je napustila Jugoslaviju i odselila se u Svicarsku. To je uvjetovalo raspadu grupe. U narednih 10 godina Kaliopi je pauzirala na muzickoj sceni.
    Kaliopi se na scenu vratila 1996. ucestvovanjem na Skopljanskom festivalu. Kao pobjednica festivala, Kaliopi je trebala predstavljati Sjevernu Makedoniju na Evroviziji, ali zbog kontroverznih pravila u polufinalu, nije otputovala u Oslo kao predstavnica svoju drzavu.
    1997. s pjesmom 'Ne placi' pobijedila na festivalu zabavne muzike 'Evrofest'. Kaliopi je 1998. ponovo pokusala da otputuje na Eurosong, ali je zavrsila kao 9. u nacionalnoj prekvalifikaciji. Iste godine Kaliopi izdaje svoj prvi solo album 'Oboi me'. Album je snimljen u Baselu, u Svicarskoj. Album je pozitivno ocjenjen od Kaliopinih fanova razlicitih uzrasta i izazvao je veliku euforiju u cijeloj drzavi. Kaliopi je bila svjesna da je album izdat u pravo vrijeme za njeno vracanje na scenu, stoga je Kaliopi s Sjevernomakedonskom radiotelevizijom snimila video spotove za svaku pjesmu s novog albuma. Album je nagradjivan vise puta kao jedan od najboljih u Sjevernoj Makedoniji, a Kaliopi kao najbolja estradna umjetnica.
    Na pocetku novog stoljeca, Kaliopi se vise okrenula snimanju solo pjesama. Sljedeci veliki korak, bilo je osnivanje vlastite muzicke kuce 'Kaliopi Music Production'.
    2001. izlazi njen drugi album pod nazivom 'Ako denot mi e noc'. U okviru promocije svoga novog albuma, Kaliopi je, u julu iste godine, odrzala koncert u Bitolju, u antickom amfiteatru Herakleja. Koncertu je prisustvovalo 4000 ljudi.
    Kaliopi je ucestvovala u velikoj kampanji protiv sukoba koji su zadesili sjeverni dio Sjeverne Makedonije tokom 2001. Svojim patriotskim pjesmama, porukama i video spotovima na nacionalnoj televiziji, Kaliopi je tezila kraju sukoba i ponovnom ujedinjenju svih gradjana Sjeverne Makedonije, bez obzira koje nacionalnosti oni bili. S tim ciljem, Kaliopi je krenula na veliku turneju pod nazivom 'Na pat do Makedonija'. U sklopu turneje, odrzani su koncerti u Kocanima, Gevgeliji, Kumanovu, Velesu, Prilepu, Stipu, Strumici, Radovisu, Ohridu i tri koncerta u Skoplju.
    2002. Kaliopi je izdala svoj treci album pod nazivom 'Najmila - Live and Unreleased', nakon kojeg je objavila jos par singlova, te naredne godine i cetvrti album 'Ne mi go zemaj vremeto', na kome su se medju ostalim pjesmama nalazili i dueti sa dva poznata sjevernomakedonska muzicara, Vasilom Zafircevim i Esmom Redzepovom.
    2004. Kaliopi je ralizovala i muziku za predstavu 'Taa akterska kuca' (adaptacija Dnevnika Ane Frank), kao i za predstavu 'Tanc na nocnite peperutki vo Orient-ekspresot', reziserke Violete Djoleve.
    2005. Kaliopi je napisala pjesmu 'Ne', kojom se Aleksandra Prileva predstavila sjevernomakedonskoj publici na Nacionalnom izboru za pjesmu Evrovizije, gdje je osvojila trece mjesto. U maju iste godine, Kaliopi je imala dva koncerta u Svedskoj i nastup u Dubrovniku. Na festivalu u Dubrovniku, pored Kaliopi, publici su se predstavili i njeni dugogodisnji prijatelji, Esma Redzepova i Tose Proeski.
    Nakon dugog niza pokusaja da brani boje Sjeverne Makedonije na najvecem muzickom takmicenju, Evroviziji, Sjevernomakedonska radiotelevizija je 2012. dala priliku Kaliopi da otputuje u Baku. Kaliopi je pjesmom 'Crno i belo' zauzela 12. mjesto.
    S obzirom na relativno dobar uspjeh Kaliopi na Evroviziji, u poredjenju sa ranijim sjevernomakedonskim predstavnicima, MRT je 24. novembra 2015. ponovo odlucila dati sansu Kaliopi, u Stokholmu. Pjesma 'Dona' je zauzela 11. mjesto u drugoj polufinalnoj večeri, sto nije bilo dovoljno da se kvalifikuje u finale.
    Ostvarila je saradnju sa Edinom Karamazovim na njegovom albumu na kome su gostovale velike svjetske zvijezde, kao sto je Sting, Rene Fleming i drugi.
    Kaliopi smatra da su joj bivsi muzevi najbolji prijatelji. Prvi brak je imala sa kompozitorom i tekstopiscem Romeom Grilom, sa kojim ima sina po imenu Pako. U periodu najvece popularnosti grupe Kaliopi, sa suprugom Romeom se povukla sa muzicke scene i preselila u Svicarsku. U svicarskoj je punih deset godina zivjela anonimnim zivotom. Ucila je njemacki jezik i radila mnoge druge poslove. Pet godina je predavala muzicko u srednjoj skoli. Govorila je da su je upravo ucenici nagovorili da se vrati muzickoj karijeri. Na odluku da se vrati u Sjevernu Makedoniju presudila je ljubav prema muzici. Godine 1996. razvela se od supruga koji je ostao sa njihovim sinom u Svicarskoj. Sin joj nikada nije zamjerio sto se vratila u Sjevernu Makedoniju. Kaliopi je mnogo ponosna na njega. Drugi put je bila udata za glumca Vasila Zafirceva. Ovaj brak je dugo vazio za jedan od najromanticnijih brakova poznatih osoba. Bila je to ljubav na prvi pogled. Vasil je trinaest godina mladji od Kaliopi, ali im ova razlika u godinama nikada nije predstavljala problem. Odluka o rastavi braka je bila zajednicka. Nakon sto se rastala po drugi put pjevacica se posvetila sebi, redovno se bavi sportom, pjesaci po deset kilometara dnevno, igra tenis i slicno. Kaliopi smatra da je moderna, avangardna i pomalo luda. Za svoje glavne adute istice pjevanje, emocije i pjesme. Ponekad je njen privatni zivot bio daleko od savrsenstva, ali nikada nije dopustila da skandali postanu sastavni dio nje ili njenih bližnjih. Sve zivotne radosti i tuge izrazavala je kroz pjesme. Smatra da je pjesma 'Vučica' najbolje opisuje. Osim muzike, svakodnevno je ispunjava osjecaj da joj je Bog podario iskrene prijatelje. Sve svoje slobodno vrijeme koristi kako bi ga posvetila voljenim osobama. Voli da seta u prirodi sa psima, da svira klavir, te da se bavi fotografijom. Nikada nije razmisljala o tome da sebe podvrgne plasticnim operacijama koje bi joj donijele drasticne promjene. Ne zeli da izbrise tragove vremena sa svog lica. Misli da svaka bora na njenom licu ima svoju pricu, jer je nastala u nekoj bitnoj zivotnoj situaciji.

Diskografija:
    Albumi:
    1986 - Kaliopi
    1987 - Rodjeni
    1999 - Oboi Me
    2001 - Ako denot mi e nok
    2002 - Najmila - Live And Unreleased
    2003 - Ne mi go zemaj vremeto
    2005 - Me, Isadora
    2007 - The Best Of
    2008 - Zelim ti Reci
    2009 - Oblivion (feat. Edin Karamazov)
    2010 - Poraka (Poruka)
    2013 - Melem
    Singlovi:
    Tomi - 1984
    Nemoj da me budis - 1984
    Leo - 1985
    Leto e avantura - 1985
    Ostani vo mene - 1986
    Bato - 1987
    Emanuel - 1987
    Samo ti - 1996 (Eurovizija)
    Ne placi - 1998
    Ne zaboravaj - 1998
    Oboi me - 1999
    Daj da pijam - 2000
    Ako denot mi e nok - 2001
    Na pat do Makedonija - 2001
    Dali me sakas - 2001
    Za samo eden den - 2002
    Najmila - 2002
    Zasluzena zemja - 2002
    Ne mi go zemaj vremeto - 2003
    Za kogo postojam - 2003
    Smeh - 2004
    Toa sum jas - 2004
    Purpurni dozdovi (duet feat. Vasil Zafirchev) - 2004
    Bel den (duet feat. Esma) - 2004
    Koga prokleto ti trebam - 2005
    1000 Bozji cvetovi - 2006
    Silna (Remix) - 2006
    Zivotot e jabe - 2006
    New Day (duet feat. Garo Junior) - 2006
    Grev - 2007
    Probudi me - 2007
    Melankolija (duet feat. Massimo Savic) - 2007

Spring In My Mind - 2007
    Crne ruze - 2008
    Reci mi - 2008
    Za tebe cuvam sebe - 2008
    Ljubi - 2008
    Zelim ti reci - 2009
    Rum dum dum (duet feat. Naum Petreski) - 2009
    Ljubicice - 2009
    Meni je ime (Moeto ime) - 2009
    Srekja i taga - 2009
    Nevinost - 2009
    Zasekogaz (Zauvijek) - 2010
    Kazi, kazi libe Stano (duet feat. Rade Serbedzija) - 2010
    Ne sum kako ti (Ja nisam kao ti) - 2010
    Ti - 2010
    Crno i belo - 2012 (Eurovizija)
    Pozeli - 2015
    Dona - 2016
    Festivali:
    Opatija - Kokona (1986)
    Split - Da more zna (godine)
    Jugoslovenski izbor za Pjesmu Evrope - Emanuel (1987)
    Skoplje - Ne zaboravaj (1998)
    Hrvatski radijski festival - Crne ruze (2008)
    Hrvatski radijski festival - Ljubicice (2009)
    Suncane skale - Rum, dum, dum (duet sa Naumom Petreskim, 2009)
    Evrosong - Crno i belo (2012)
    Evrosong - Dona (2016)

/Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije/

+ Odgovorite na temu

Slične teme

1. Kaliopi - Diskografija
    Od navy59 u forumu K
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 28.10.2019, 14:39
  2. Kaliopi
    Od svetoj u forumu K
    Odgovora: 5