Dobrodosao Gost, Registruj se OVDE, i pridruzi se Boemi Forumu.
  • Login:

Dobrodošli na BOEMI FORUM.

Ako je ovo Vaša prva poseta, prvo pročitajte FAQ klikom na prethodni link. Možda ćete morati da se registrujete pre nego što dobijete opcije za postavljanje.

+ Odgovorite na temu
Rezultati 1 do 1 od 1

Tema: Braca Bajic

V.I.P. clan
    Croatia
    čunak avatar

Datum registracije
    22.07.2012
    Pol
    Musko
    Windows 7 Safari
    Teme
    0

Braca Bajic

ANDRIJA (1938) I TOMISLAV (1935) BAJIC

Braca Bajic su bili i ostali neverovatni duet koji je ostavio veliki trag u narodnoj muzici Jugosalavije. Njihova pesma je bila i lepa i duhovita i malo sarkasticna. Cesto su im pesme imale i zabranu pustanja na radiju zbog vrcavog teksta.

Neretko su stihovi bili i erotskog sadrzaja ali uvek okrenutu malom coveku i njegovim svakodnevnim problemima. Pevanje im je bilo na visini, kvalitet muzike uvek u okvirima narodnog stvaralastva. Nikad se nisu okrenuli jeftinoj narodnoj muzici kakva je postojala i onda u Jugoslaviji a danas pogotovu na teritoriji Srbije u obliku posasti zvane Grand produkcija (otpada).

Njihove pesme postaju polako i standardi ali medijske paznje danas o njima uopste nema. Cak ako vidite i njihova izdanja to su samo singlovi i singlovi koje su oni izdavali u velikom broju u staroj nam Jugi. Nema retrospekcije izdate od strane velikih kuca, i nema ni pomena u novinama o njihovoj karijeri kroz veliki broj godina njihove karijere. Jugozvuk

"Jedan od najuspesnijih, a sigurno najdugotrajnijih dueta u nasoj narodnoj muzici, (uspesno aktivni preko 40. godina) Toma i Andrija — BRACA BAJIC, za sve vreme svoje uspesne umetnicke karijere ostaju verni izvornoj narodnoj srpskoj pesmi. Antologijske su njihove interpretacije pesama kao sto su: 'Ide Mile lajkovackom prugom', 'Pogledaj de mala moja', 'Ko to kaze, ko to laze' i druge".

"Za svoje porodicne slave Srbi su smisljali svecane pesme posvecene slavljenim svecima, a onda su te pesme pevali na svojim slavama, uz njih docekivali goste, rodjake i prijatelje, veselili se. Zapise tekstova i notne zapise iz riznica srpskih manastira, godinama su prikupljala braća Bajic..."

Fotografija Andrije i Tomislava Bajica sa albuma "Ore Mile, pruzila se brazda" iz 1974. godine

ZBOG DIJASPORE NAM OTELI PASOŠE

Pevaci narodnih pesama braca Andrija i Toma Bajic gostovali su 1969. u Americi. Kada su se vratili u Beograd, u otadzbini je u listu "Vecernje novosti" izasao tekst sa naslovom "Ugled za saku dolara" u kome se rezim okomio na bracu Bajic, ali i Predraga - Cuneta Gojkovica i Predraga Zivkovica Tozovca, srpske pevace koji su u to vreme cesto zabavljali pesmom nase ljude u tudjini.

"Novosti" su pisale da pevaju po cetnickim klubovima, da ih treba zigosati, strpati u kazamat, isprati im mozgove... Ubrzo su Cunetu, Tozovcu i Bajicima oduzeti pasosi, a urednicima radio i TV stanica i direktorima domova kulture sirom Jugoslavije poslate su depese da su ova tri pevaca na crnoj listi, da im se zabranjuje da pevaju i da njihove albume treba spaliti na lomaci.

Cetiri decenije je proslo od tada, Bajici su ruku pod ruku sa Cunetom i Tozovcem danas estradne legende. Ali, Andrija i Toma ne mogu da zaborave komunisticke okove koje su zaradili kada su bili na vrhuncu karijere.

"Cune se izvukao jer je bio prijatelj sa Drazom Markovicem, izvukao se i Tozovac jer je bio simpatican Ivanu Stambolicu, a mi nismo imali ledja. Iako smo bili trazeni estradni umetnici, bili smo i radnicka klasa, ja sam radio kao konstruktor alata u preduzeću "Borac", a Toma je bio salterski sluzbenik u Agenciji "Putnik". Danima sam odlazio na informativne razgovore u beogradski savezni SUP. Ribao me je, secam se, islednik Beli Dimitrijevic. Trazio je da mu pricam gde pevamo, kome pevamo, da li pevamo po cetnickim klubovima, da li na nase koncerte dolaze bradonje sa sajkacama i kokardama?"

"Na kraju je islednik shvatio da Andrija i ja nismo politicki obojeni, presavio tabak i bacio ga u korpu za otpatke. Pasose smo dobili posle osam meseci, ali muzicki urednici radio i TV stanica su i dalje zazirali od nas. Sada mogu da kazem da smo Andrija i ja, uprkos milionskim tirazima, dugo ostali pevaci srpskih pesama koji su se najmanje pojavljivali u TV emisijama i na rezimskim priredbama."

Toma se smeje. Kaze da mu se ponekad ucini da je i danas tako jer pojedine uredničke fotelje radio i TV stanica guzvaju isti ljudi. Ni u snu nisu pomislili da ce zbog svirke i pesme imati posla sa policijom, da ih politika nikada nije interesovala, a da ih je muzika zacarala još dok su nosili kratke pantalone.

"Andrija i ja rodjeni smo i odrasli u selu Jabucje kod Lajkovca, u siromasnoj, tezackoj porodici. Muziku smo zavoleli kao deca. Ujak Rajko je na jednom vasaru 1944. kupio frulu. Ucili smo da sviramo narodne pesme na toj fruli, svadjali se oko instrumenta. Secam se da smo se zavlacili u jedno ogromno drveno bure za rakiju i svirali, jecalo je da nas je culo celo selo, komsije su dolazile da nas slusaju. Kada smo zavrsili skolu i zaposlili se u Beogradu, postali smo clanovi KUD-a "Djoka Pavlovic" i KUD "Gradimir Mihajlovic", svirali u orkestrima frule i dvojnice, pevali, igrali, zabavljali se. U firmama u kojima smo radili dobro smo zaradjivali, muzika je bila samo zabava", prica Toma.

A tad im je palo na pamet da napisu cetiri momacke pesme i ponude Miletu Urosevicu. Ali, odmah su naleteli na zid. Mile je odbio: "Ne bih ja da eksperimentisem, nastavite vi da komponujete, manite se coravog pevackog posla." Nisu se predali. Zakucali su na vrata predstavnistva zagrebackog "Jugotona" u Beogradu. "Jugoton" je resio da snimi singlicu.

"Otisli smo u Zagreb. Miloradu Gavrilovicu, uredniku "Jugotona", nase pesme su se neobicno dopale, rekao je da prosto mirisu na selo, uveo nas je u studio i izdejstvovao da tiraz bude 10.000 ploca što je za pocetnike bio presedan u toj muzickoj kući. Vratili smo se u Beograd, pesme su pocele da se emituju na radio stanicama, cekali smo reakciju. Jednoga dana Andrija me je nazvao telefonom i rekao mi: "Brate, propali smo, Obrad i Dragomir ce dobiti otkaz u "Jugotonu" zbog nas." Ali, neka vam to Andrija isprica" smeje se Toma.

Andrija se seca da ga je tog pozvao telefonom Dragomir Ristic i samo sto nije plakao.

"Zalio se da ga muzicari i kriticari pozivaju telefonom da ga priupitaju ko su mu ta braca Bajic, da je napravio zivotnu gresku sto je dozvolio da se takve "seljacke" pesme snime, neki duzebriznici su ga cak i obavestili da je "Jugoton" povukao sve singlice iz muzickih prodavnice jer su skart i sund. Toma i ja posle toga danima nismo mogli da jedemo ni spavamo. A onda je usledio drugi sok. Opet me je pozvao telefonom Ristic i rekao mi: "Andrija, hocete li ti i Toma meni i Obradu da platite jedan gala rucak? Upravo su mi iz "Jugotona" javili da je ceo tiraz vaših ploca rasprodat i da stampaju novi od 50.000. Postali ste, bre, "Jugotonovi" ekskluzivci!"

VAN ESTRADNOG LUDILA Iako su po mnogima postali estradne zvezde i mogli da zive od honorara i tantijema za snimljene i prodate albume, Andrija i Toma Bajic nikada nisu napustili firme u kojima su radili. Toma agenciju "Putnik", a Andrija preduzece "Borac". Toma ka\e:
    "Andrija je pomisljao i predlagao mi da napustimo posao, ali ja nisam dao. Govorio sam mu: Brate, ne zna se sta nosi dan, a sta noc. U firmama u kojima smo radili stekli smo i penziju. Mozda je upravo to što smo se druzili sa radnickom klasom bilo presudno da nas ne uhvati estradno ludilo, ostali smo cvrsto nogama na zemlji, novac smo trosili da bi stvorili nesto, obezbedili decu, a ne na skupe automobile, provod i bahanalije."

SPAVANJE U MAGACINU Andrija priznaje da Tomi i njemu nije bilo nimalo lako da rade od sest do dva u firmi, a onda pakuju putne torbe i otputuju da pevaju na nekoj priredbi ili koncertu u Bosni, Slavoniji ili Makedoniji. A desavalo se to gotovo svakodnevno.
    "I sada cuvam jednu veliku mapu Jugoslavije gde sam zaokruzivao mesta gde smo gostovali. Mapa se crni. Stvarno je bilo tesko. Vracali smo se nocu sa gostovanja, odspavali sat-dva, pa na posao. Imao sam srecu da me drugari sa posla kriju u jednom magacinu, zakljucavali su me da bih odspavao jos nekoliko sati ako smo toga dana putovali negde dalje. Bez njihove podrske ne bih izdrzao estradnu avanturu u koju sam se upustio sa Tomom", veli Andrija.

Svojevremeno je u Jugoslaviji neko zapoceo zestoku kampanju protiv sunda u muzici, albumi mnogih poznatih pevaca su oporezovani. Na jednoj konferenciji na tu temu, odrzanoj u beogradskom Domu sindikata, Milan Gavrilovic, jedan od celnih ljudi "Jugotona", rekao je: "Gospodo, ja ne znam sta vi smatrate za sund, ali od novca prodatih albuma Ivice Serfezija, Slavka Perovica i brace Bajic koje vi pokusavate da svrstate u tu kategoriju, "Jugoton" je napravio novu fabriku."

Poslednji put izmenjeno od lila; 29.07.2012 u 15:45.

+ Odgovorite na temu

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke