Dobrodosao Gost, Registruj se OVDE, i pridruzi se Boemi Forumu.
  • Login:



Dobrodošli na BOEMI FORUM.

Ako je ovo Vaša prva poseta, prvo pročitajte FAQ klikom na prethodni link. Možda ćete morati da se registrujete pre nego što dobijete opcije za postavljanje.

+ Odgovorite na temu
Rezultati 1 do 1 od 1
  1. #1
    V.I.P. clan
    Croatia
    čunak avatar

    Datum registracije
    22.07.2012
    Poruke
    9
    Pol
    Musko
    Windows 7 Safari
    Teme
    0

    Zvonko Bogdan

    ZVONKO BOGDAN, LEGENDA TAMBURAŠKE MUZIKE

    Kada se na radiju "zavrte" pesme "Govori se da me varaš" ili "Već odavno spremam svog mrkova" ... ljudi iz vojvođanske ravnice imaju samo jednu sliku pred sobom:Zvonko Bogdan i tamburaši Janike Balaža.

    Pesme koje je komponovao Zvonko Bogdan, počev od “Ej, salaši na severu Bačke«, pa nadalje, vezane su za istinite ljude i istinite događaje. A one pesme koje je sakupljao po Mađarskoj, Slavoniji i Vojvodini, sakupljao je da bi pronašao autore – tekstopisce i kompozitore - i da bi ih sa pravim orkestrima ponovo doveo u pravi život i ambijent.
    Ipak, Zvonko Bogdan smatra da njegove pesme govore o vremenu koje je neponovljivo: »Točak istorije ide napred, menjaju se vremena, ljudi i običaji. Ovo je samo uspomena na jedno vreme koje se nikad više ponoviti neće.


    Biografija Zvonka Bogdana

    Zvonko Bogdan rođen je 05.01.1942. godine u Somboru.
    "Kod nas, u našoj kući, muzika se nije zavolela slučajno" - kaže Zvonko Bogdan.

    Na salašu svoga dede po majci, Stipana Kukuruzara, na periferiji Sombora, Zvonko Bogdan je proveo vreme do polaska u školu. Otac i majka su ga, još kao bebu, dali dedi na salaš, da stasa za školu.

    Njegov drugi deda, po ocu, Franja Bogdan, je bio drugačiji od Stipana Kukuruzara. Živahne prirode, fijakerista po zanimanju, voleo je kako se to obično kaže - život: pesmu, ljude, kafanu... U kući, u ćošku, imao je sve tamburaške instrumente, pa su gosti, po svom raspoloženju i volji, mogli odmah da se maše za koji od njih. Bio je jako muzikalan i svirao u sve tambure. Čak je, negde pred I svetski rat, sa svojom bandom trebalo da snimi i ploču. Ali, izbi rat - rasturi se banda! Od ploče nije bilo ništa.

    Otac Zvonka Bogdana - Stipan Bogdan bio je kovač. Tačnije -potkivač. Moj otac - priča Zvonko Bogdan - bio je čovek veoma radan i vredan, i voleo je da sve u kući bude kako treba. Ali, kad bi poslu došao kraj, počinjalo je "drugo poluvreme" - kafana, društvo, pesma i svirka. Dešavalo se mnogo puta da je stizao kući u cik zore, na obaveznom fijakeru, s još obaveznijom pratnjom tamburaša, pa bi se još dugo u kući pevalo i sviralo. Za mene je to bilo veoma uzbudljivo, utoliko pre što se dešavalo u jednoj opuštenoj atmosferi, bez trzavica i svađa u porodici, veselo i razdragano, pa je i to sigurno uticalo da od najranije mladosti zavolim pesmu i tamburaše. Otac Stipan je godinama pevao u somborskom "Bunjevačkom kolu", a kasnije i u horu KUD-a "Miroljub".
    Majka Zvonka Bogdana - Maca Bogdan, salašarska domaćica, bila je, kao i otac, vrlo muzikalna. Zajedno su pevali u horu. Ona bi nesvesno, kad se zapeva, pevala drugi glas. Prosto automatski.
    Ujak Zvonka Bogdana - Antun Kukuruzar zvani iz milošte Tonika, kome je Zvonko Bogdan posvetio pesmu "Govori se da me varaš", bio je izuzetno muzikalan i svirao je harmoniku. Zvonko Bogdan kaže - ja sam od mog ujaka naučio da volim: muziku, njive, salaše, konje i sve ono što je vezano za Bačku.

    No, kao i kod drugih, detinstvo i mladost Zvonka Bogdana ispunili su školski dani. U Somboru je završio osnovnu školu i upisao ekonomsku školu. Zvonko Bogdan se kao srednjoškolac zainteresovao i za nešto sasvim drugo - za glumu, pa je ubrzo i dobio probni aranžman u Somborskom pozorištu....
    Posle kratke pozorišne avanture, zbog koje je u 19. godini zauvek napustio rodni Sombor, obreo se u Beogradu. Tada započinje drugu karijeru, pevačku.

    Zvonko Bogdan kaže - "Kad sam otišao u Beograd, da se upišem na Pozorišnu akademiju, nisam imao od čega da živim i tada sam počeo da pevam po kafanama. Tu sam našao sebe i svoj svet. To je bilo 1963. a te kafane su bile drugog reda. U hotel "UNION" sam došao sedamdesetih, kada sam već imao nekakvu afirmaciju. I tada sam pevao samo naše tradicionalne pesme, jer drugo nisam ni znao. Moj prvi nastup je bio na Kalemegdanskoj terasi, i tamo sam pevao pesme koje sam naučio kod svoje kuće: "Milkina kuća na kraju" i "Jedno jutro čim je zora svanula" itd. Tada sam shvatio da imam sreću što sam SLUČAJNO od kuće i iz raznih svatova poneo repertoar od koga živim i danas."

    Prve kompozicije
    Zvonko Bogdan kaže - "To se deslio 1971. baš posle smrti mog oca, kad sam shvatio da pevajući po kafanama ne mogu dugo da opstanem, niti da uradim bilo šta drugo. Jer, takvih koji to rade ima jako mnogo. To sam shvatio, a imao sam i takvog učitelja i takve saradnike i stremio sam ka onom putu gde sam moram nešto da stvorim. Bez kreativnosti nema "produžetka". Tako sam napisao prvu i ozbiljnu kompoziciju koju sam dosta dugo krio, jer nisam hteo da se pojavim u onoj euforiji novokomponovanih pevača. A bilo mi je jako teško dokazati se kao autor nečega. I kada sam napisao pesmu "EJ SALAŠI NA SEVERU BAČKE" i kad sam melodijski zapis odneo u Radio Novi Sad, da pesmu otpevam, rekao sam da je to jedna stara pesma koju sam naučio od nekih somborskih tamburaša. Na to je čika Pišta - kontraš, koga ja smatram najboljim tamburaškim svircem u moje doba, rekao: "Kako to, kad sa tu pesmu nikad u svom životu nisam čuo". I kad smo je snimili ja sam bio strašno uzbuđen što je probni snimak uspeo. I to je bio moj prvi korak ka pisanju tekstova i komponovanju."

    Zvonko Bogdan se u Beogradu oženio suprugom Mirjanom (Subotičankom), s kojom ima dvoje dece:Sigmunda (1974) i Evelinu (1976).
    Zvonko Bogdan od 1980. godine živi u Subotici, u kući koju su kupili pri doseljenju iz Beograda.
    Njegov prvi saradnik i profesor bio je slepi klavirista gospodin Baluk koji je bio apsolvent za crkvene orgulje i klavir. Zvonko Bogdan je radio sa Janikom Balažom, snimao je pesme sa Šandorom Lakatušem, radio je sa koncert majstorom Lucijanom Petrovićem, nastupao sa Georgijem Zamfirom, sa najboljim cimbalistom svih vremena Tonijem Jordakijem, sa velikim tamburaškim orkestrom Radio Televizije Novi Sad...

    Neke od njegovih najpoznatijih autorskih pesama su:

    Ej, salaši na severu Bačke
    Već odavno spremam svog mrkova
    Prošle su mnoge ljubavi
    Govori se da me varaš
    Kraj jezera jedna kuća mala
    Neko sasvim treći
    O tebi pevam najdraži grade
    Beše jedan čovek
    Jedan stari kontrabas
    Ljubav
    Ne mogu se setit' leta

    Bunjevačko prelo
    Šta li radi moja ljubav
    Doći ću ti ko u staroj pismi
    Spušta se noć na ravni Srem

    LP Diskografija

    1973. - Zvonko Bogdan
    1973. - Biseri narodne muzike
    1974. - Zvonko Bogdan peva za Vas
    1976. - Što se bore misli moje
    1981. - Zvonko Bogdan i tamburaški orkestar Janike Balaža
    1984. - Legolas
    1980. - Zvonko Bogdan
    1984. - Pesme i pesnici
    1990. - Zvonko Bogdan
    2003. - Rariteti
    2003. - Uspomene na vreme koje se sigurno ponoviti neće - dupli CD
    2005. - Zvonko Bogdan - Najveći hitovi


 
+ Odgovorite na temu

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke