Dobrodosao Gost, Registruj se OVDE, i pridruzi se Boemi Forumu.
  • Login:



Dobrodošli na BOEMI FORUM.

Ako je ovo Vaša prva poseta, prvo pročitajte FAQ klikom na prethodni link. Možda ćete morati da se registrujete pre nego što dobijete opcije za postavljanje.

+ Odgovorite na temu
Rezultati 1 do 1 od 1
  1.   Ovo je poslednja Staff poruka u ovoj temi.   #1
    Pocasni clan
    Serbia
    smboemi avatar

    Datum registracije
    26.03.2012
    Poruke
    5.871
    Pol
    Musko
    Windows 7 Safari
    Teme
    545

    Vera Ivkovic - Biografija

    Vera Ivkovic - Biografija

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

    "Vera Ivkovic rodоena je 16. januara 1949. godine u Lazarevcu. Pripada mladoj generaciji nasih interpretatora, tom talasu nove pesme koja godinama vec dominira u nasem folkloru.

    Pesmom je pocela da se bavi 1966. godine, polozila je audiciju u Radio-Beogradu, ali onda o nekoj karijeri nije ozbiljno razmisljala. Nekoliko duetskih ploca sa Danilom Zivkovicem skrenule su paznju muzickih producenata, pa je Vera pocela i samostalno da snima. Prvi uspeh postigla je s pesmom "Muz mi pije, 'al se krije", koja je na ploci dostigla i zlatan tiraz. Slede "I bez tebe sunce sija", "Suza na pismu", "Joj, svi su takvi", "Poslednji dan, poslednja noc" i "Vesela sam lepa zena", rumunska narodna pesma, raspevana i dinamicna, u kojoj najvise dolazi do izrazaja Verini pravi kvaliteti — lepa boja glasa, nijansiranje, lako pevanje. Tu naizgled laku pesmu nije ni najmanje lako pevati na pravi nacin, a Vera Ivkovic je to uspela.

    Posle cetrnaest snimljenih ploca, bezbrojnih koncerata i nekoliko festivala, sazrela je u pevaca, koji je sam sebi prokrcio put do reda najistaknutijih interpretatora.
    Na Beogradskom saboru 1973. godine bila je veoma zapazena njena interpretacija pesme "Lejla", koja je ubrzo postala hit, a i danas je rado slusana. Iste godine pevala je i na veceri izvornih pesama u duetu sa Acom Trandafilovicem jedan stari vojvodanski zapis "A sto mene moja nana kara, sto ja ljubim lolu sirotana".
    Veri se dopao vojvodоanski melos, shvatila je da joj, kako se to obicno kaze, lezi, pa je pocela da traga, da uci i slusa "precanske pesme". Tako se u jednoj televizijskoj emisiji predstavila u sasvim novom pevackom svetlu i prijatno iznenadila kao interpretator popularne melodije "Sirok Dunav, ravan Srem".

    To je bila njena druga audicija koju je uspesno prosla, pa je svoj repertoar postepeno prosirila drugim vojvodanskim pesmama, vec pomalo i zaboravljenim. Na koncertima "testirala" je publiku, pevajuci bas te divne pesme kada je dobila podrsku i ohrabrujuce aplauze, Vera Ivkovic je postala sigurna da je tu blizu onoga onoga za cim je tragala..."

    Diskografija

    Svidjas mi se momce (1980)
    Sta ce mi salvare (1981)
    Da tebe nema sta bi bilo (1982)
    Zaljubljena dusa (1982)
    Suska se, suska (1983)
    Predji jednom sa reci na dela (1984)
    Mrda rava (1985)
    Ludo srce (1987)
    Idemo dalje (1988)
    Kako je ptici bez luga (1990)
    Mladost peva (1990)
    Drzim te za rec (1995)
    I bez tebe sunce sija (1998)


    VERA IVKOVIC UMRLA OD TUGE ZA CERKOM!

    Pevacica nije mogla da preboli smrt svoje mezimice. Odlazak supruga samo je pojacao tugu. Ubrzo je i sama tesko obolela.Zivot je nije mazio!
    Vera Ivkovic je preminula 10.03.2012 u domu za stara lica u Rumi u 63. godini zivota.
    Bila je miljenica ljubitelja dobre narodne pesme, ali ne i sudbine.
    Oni koji su je poznavali kazu da nije mogla da preboli gubitak cerke Maje, koja je od neizlecive bolesti umrla u 27. godini. Smrt supruga bila je samo kap u prepunoj casi. Ubrzo se i sama razbolela.
    Vera je 2006. godine dozivela mozdani udar, da bi vec 2007. bila smestena u gerontoloski centar "Srem" u Rumi.
    Njen sin Vlada Zivkovic rekao je 2008. za nedeljnik "Puls" da se njegova majka mnogo mucila.

    — Tesko se borila s bolescu moje sestre Maje. To ju je kostalo zdravlja. Maja je rano obolela, u 15. godini, bolest je bila neizleciva i umrla je u dvadeset sedmoj. Mama i tata su sve ucinili da joj pomognu. Pomoc su trazili svuda. Nazalost, nije joj bilo spasa.
    Majina smrt je pokosila majku, a ubrzo je umro i otac — rekao je tada Verin sin, koji se o majci najvise brinuo otkad je obolela.
    U Centru za stara lica prihvatili su je kao clana porodice. Njena prijateljica i koleginica Andjelka Govedarevic ispricala je za "Puls" pre cetiri godine da je Vera uvek volela da se smeje, ali da nije mogla da podnese da njene cerke nema.

    — Ona je ranije imala taj divni osmeh, toliko je volela da se smeje. Stalno smo jedna drugu zasmejavale. Jednom smo se i pred Titom usred pesme tako zasmejale. I sada pokusavam da iz nje izvucem osmeh. Uspem, nakratko, ali onda se ponovo povuce u sebe, krenu joj suze i samo doziva Maju — ispricala je tada Andjelka.
    Srce ove velike pevacice, koju ce publika pamtiti po hitovima "Suska se, suska" i "Sta ce mi salvare", nije moglo da izdrzi tugu koja ga je pritiskala.

    VERA IVKOVIC

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

    "Vera je bila i ostala simbol jednog vremena, a njen zvonki i predivan glas jos dugo ce ostati u secanju onih koji su joj se divili i postovali".
    "Nikada nije bila zvezda, ali lepota njenog glasa, melodijska sarolikost u interpretaciji doprineli su da je publika voli, a njene pesme i danas zive kao svedoci jednog vremena".

    MILICA JE CILIM TKALA

    Milica je cilim tkala
    nad cilimom uzdisala
    sedam boja, zlatne zice
    kao grlo u Milice

    Oj, oj cilime moj...

    Nije mogla pogoditi
    kome ce ga pokloniti
    drugome ga odatkala
    dok te nije upoznala

    Sad na njemu zlatom veze
    tvoje ime i dve breze
    jos kosutu i jelena
    kao sto je ljubav njena


    Vera Ivkovic je uvek dugo, pazljivo i brizljivo odabirala pesme kojim ce se predstaviti slusaocima.



    ODLAZAK PEVACICE VERE IVKOVIC

    Domaca muzicka scena ostala je bez jos jedne legende — pevacica narodne muzike Vera Ivkovic (63). Preminula je u subotu, posle duge i teske bolesti, u Gerontoloskom centru u Rumi, gde je provela poslednje godine zivota. Karijeru je zapocela 1966. godine snimajuci duetske ploce sa suprugom Danilom Zivkovicem, kompozitorom i aranzerom, a zatim i solo albume od kojih su mnogi dostigli zlatne tiraze. Publika ce je pamtiti po andjeoskom glasu, vedrini, toplom osmehu i nezaboravnim hitovima "Suska se, suska", "Sta ce mi salvare" ili "Vragolastu rodila me nana".

    Mada je tokom karijere osetila svu lepotu posla kojim se bavila, spoznala je i koliko zivot ume da bude surov i nepredvidiv. Suprug Danilo umro je 2002, a cetiri godine kasnije i njihova cerka Maja. Vera je imala nekoliko mozdanih udara, a od 2006. bila je vezana za invalidska kolica. Zivela je daleko od ociju javnosti, okovana bolom i zaboravljena od mnogih. U najtezim trenucima, osim sina Vlade i snaje, uz nju su bile koleginice Andjelka Govedarevic i Gordana Stojicevic, sa kojima je pevala u "Djerdanu".

    Poslednji album snimila je sredinom devedesetih, na nagovor porodice, jer nije zelela da peva kada joj se cerka razbolela. Kalila se u ansamblu "Djerdan", a na jednom njihovom nastupu upoznala je Danila koji je tragao za talentovanim pevacima, ne slutivsi da ce im se zivotni i profesionalni putevi ukrstiti.
    Vera Ivkovic sahranjena je u utorak na beogradskom groblju Lesce.


    ZABORAVLJENA PRE VREMENA

    [Samo registrovani clanovi mogu videti ovaj sadrzaj. ]

    ...Karijeru je zapocela u ansamblu "Djerdan", a na jednom njihovom nastupu upoznala je kompozitora i aranzera Danila Zivkovica, koji je tragao za talentovanim pevacima, ne slutivsi da ce im se zivotni i profesionalni putevi ukrstiti.

    ...Publika ce je pamtiti, ali ju je javnost, nazalost, davno zaboravila. I mnoge njene kolege koje se vise nisu bavile pevanjem, drzava je zaboravila. I ne samo njih kao pojedince, vec i ono sto su svojim radom ucinili za nasu muziku. Pojelo ih je vreme devedesetih, turbo-folka i instant zvezda koje su novinske stupce punili namestenim skandalima, a ne svojim glasom.

    ZASLUZILA JE DA BUDE UPAMCENA

    — Imala je nesrecnu porodicnu pricu i to je doprinelo njenom stanju. Zasluzila je da bude upamcena, bila je jedna od najboljih zenskih vokala svih vremena. Vera je, nazalost, zaboravljena od stane nase javnosti, ali zato strane zvezde imaju prostora u nasim medijima nasiroko. To je nas nacionalni sindrom, da tudje postujemo vise nego svoje.
    "Gordana Stojicevic"

    SMRT CERKE JE DOTUKLA

    — Verina zivotna prica je tuzna. Vera je od momenta cerkine smrti prestala da postoji. Morala je da bude po bolnicama, a samim tim se udaljila i od svoje rodbine i prijatelja. Veoma sam je cenila, ona je bila zena posebnih vokalnih sposobnosti. Nazalost, nije samo ona zaboravljena. Tu su i Vasilija Radojicic, Nada Mamula, Stanisa Stosic, Milan Babic, Milan Bogdanovic… Svi oni su skoro neprimetno otisli, a decenijama su uveseljavali ovaj narod. Ocigledno je narodni pevac nepriznata profesija kod nas.
    "Izvorinka Milosevic"

    NISMO TIKVA BEZ KORENA

    — Znao sam da je dugo bolovala. Tokom citave njene karijere nastupali smo zajedno, druzio sam se sa njenim pokojnim muzem. Imala je neobicno tezak zivot, tu golgotu retko ko je prosao kada je nasa bransa u pitanju. Jeste Vera, kao i mnogi nasi pevaci zaboravljena, ali to je karakteristika nase nacije — tudje je cenjenije nego nase. O nasim pevacima kada okoncaju zivot jako malo se zna, dok se o Vitni Hjuston, Ejmi Vajnhaus zna sve… Strasno! Pa nismo mi tikva bez korena. Ostavili smo trag kada je muzika u pitanju, i ne samo muzika. U Beogradu mozete cuti muziku iz raznih krajeva sveta, kao i njihove pevace, dok nastupe nasih muzicara nisam cuo ni u Harlemu, ni u Amsterdamu…
    "Cune Gojkovic"


 
+ Odgovorite na temu

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke